Muhteşem Gatsby

muhtesem-gatsby-kitap-yorumu

Kitap Adı: Muhteşem Gatsby

Orijinal Adı: The Great Gatsby

Yazar: F. Scott Fitzgerald

Çeviri: Fadime Kahya

Yayın evi: İş Bankası

Sayfa: 184

Baskı: 2016

Tür: Roman

Arka Kapak:

Muhteşem Gatsby yalnızca Fitzgerald’ın en parlak yapıtı değil, aynı zamanda 20. Yüzyıl Amerikan edebiyatının en iyi romanlarından biridir. Kahramanı Jay Gatsby’nin Long Island’da bir malikânede sürdürdüğü debdebeli yaşam tarzı, “Caz Çağı” olarak bilinen 1920’li yılları bütün coşkusu, aşırılıkları, şiddeti ve çöküşüyle yansıtır. Eğitimsiz bir aileden gelen yoksul Gatsby, kendini baştan yaratır. Servet ve güç kazanarak yeni umutlar ve başlangıçlar vaat eden bir hayatın eşiğine gelen bu gizemli milyonerin tek dürtüsü saplantı haline getirdiği ilk aşkı Daisy’ye kavuşmaktır. En parlak düşlerinin bir öpücükte cisimleştiği beş yıl önceki bir anı yeniden yakalamaktır aslında. Ama geçmiş geçmiştir ve tekrar edilmesi mümkün değildir. Gatsby’nin uğradığı yıkım, Amerikan Rüyası’nın da çöküşüdür.

Biz iki kız kardeş birer kitapkurduyuzdur! 🙂

Hatta evimizde bu sene oluşturmaya başladığımız minik bir kütüphanemiz bile var.

Tabi şimdiden ilerde bu kitabı ben götüreceğim kavgası başladı desem yalan olmaz..

Bu kavga sadece kitaplarda olsa yine iyi şallarda,eşarp ve ayakkabılarda da var..

Neyse uzatmadan kitabımız Muhteşem Gatsby’e geçelim.

Kitabı İş Bankası’nın Modern Klasikler Dizisinde olan bu kitabı D&R’ın 9.90tl kampanyasından almıştım. Kitabı yorumlamak için elime aldığımda bir cümle gözüme ilişti hemde ilk sayfadan:

”Birisini eleştirmeye kalktığında” dedi bana, ”şu dünyada her insanın senin sahip olduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını aklından hiç çıkarma.”

Hikaye Nick Carraway’in gözünden anlatılıyor. Bu sayede hem Gatsby’nin hemde saplantılı aşkı Daisy’nin hislerine daha rahat tanık oluyoruz.Hikayecimiz Nick, Gatsby’nin yan komşusudur.Her gece sabahlara kadar süren ihtişamlı partilerin ev sahibi olan Gatsby’nin tek amacı partilerinde 5 yıl önce ayrılmak zorunda olduğu sevgilisi Daisy ile karşılaşmak!Nick sayesinde tekrar karşılaşan eski aşıkların başına gelenleri bir okuyun bence…

Benim kitap hakkındaki yorumuma gelince beklediğim gibi bir kitap değildi fakat beğenmedim desem yalan olur. Gatsby’nin eski aşkına olan sadakati ve yalnızlığı benim kitap bitene kadar hep ilgimi çekti.Son olarak da kitabın 2013 yapımı Leonardo DiCaprio başrollü bir filmi de var ki bence filmi de izleyin. Yazarın, Amerikan Rüyası hakkındaki görüşleri beyaz perdeye muhteşem yansıtılmış. Prodüksiyon bir harika!

More from kizkardeslerarasinda

Cilt Bakımı İçin 5 İpucu

Cilt bakımı deyince akla binbir türlü yöntem ve pahalı ürünler geliyor ama...
Read More

8 Comments

Hadi bir yorum yaz!