Aşk ve Gurur | Kitap Yorumları



”Gurur ve kibir, genelde, eşanlamlı kullanılırsa da bunlar, ayrı ayrı şeylerdir. Bir insan kibirli olmadan da gururlu olabilir. Gurur, kendi şahsi düşüncemize daha yakındır. Kibir ise, daha çok başkaları tarafından bize isnat edilir.”

Merhaba arkadaşlar 
Babil.com’ dan aldığım Aşk ve Gurur isimli kitabı sizlerle paylaşmaya geldim, hoş geldim 🙂

Öncelikle kitabın aslında ilk adı Gurur ve Önyargı imiş fakat sonraları yayınlayan kişiler Aşk ve Gurur olarak basmışlar. Şahsen Gurur ve Önyargı bana göre bu kitap için 10 numara bir isimken neden yazarın işine karışmışlar bende bilmiyorum. Çünkü kitapta yine bana göre fevkalade bir aşk yoktu bana göre ama kitabı beğendim,sıkılmadığım zamanlar haricinde tabii birde bu tarz popüler klasikler çok beğeniliyor farkındayım ama ben beğenemiyorum neden acaba sorun bende mi diye düşünmeden edemiyorum..

Sizce?
Sebep olarak ise klasikleri yeni yeni okumaya başlayıp çoğunlukla popüler romanları okuyup nostalji kokan cümlelere ısınamayışım diye düşünüyorum. Okudukça klasiklerin değerini anlarım diye düşünüyorum. Hatta MEB’in tavsiye ettiği 100 temel eserleri, mutlaka okuyun denilen klasik eserleri okumak gibi bir niyetim var eğer başlarsam burada mutlaka paylaşırım. Bu konu hakkında yorumlarınızı da mutlaka bekliyorum. Sizce  nasıl bir fikir?

kitap kapağı,koridor yayıncılık



Yazar: Jane Austen                                                                                                    


Çevirmen: Hande Ünlü Haktanır                                                         


Sayfa Sayısı: 448                                                                             


Baskı Yılı: 2016                                                                               

Dili: Türkçe                                                                                     

Yayınevi: Koridor Yayıncılık                                                                                   



En çok okunan klasikler, Türkiye’nin önde gelen çevirmenlerinin özenli çevirileri ve alanında uzman akademisyenlerin editörlüğünde okuyucularla buluşuyor.



18. yüzyılın sonlarına doğru İngiltere’nin küçük bir kasabasında, taşralı bir beyefendi ve korumacı bir baba olan Mr. Bennet ve onun aklı havada karısı Mrs. Bennet‘ın beş kızının iyi birer evlilik yapmak dışında hayatta başka bir seçenekleri yoktur. Fakat kardeşlerden Elizabeth kent soylusu, züppe ama bir o kadar da kendini içindeki zindanlara hapsetmiş olan Mr. Darcy ile yolları kesiştiğinde kaderine başkaldırarak tarihin en büyük aşklarından birinin yazılmasını sağlayacaktır.



Her satırıyla kalbinizde iz bırakacak, aşkın yüceliği ve fedakarlıklarını insana hatırlatan bu romanı Handan Haktanır‘ın eşsiz çevirisiyle sunuyoruz.(Tanıtım Bülteninden)



Hikaye şöyle: Kızlarını varlıklı ve nüfuslu bir beyle evlendirme hayali olan Mrs. Bennet
Mr. Bingley’in muhitlerine taşınmasıyla farklı karakterlere sahip olan kızları için oldukça heveslenir ve çalışmalara başlar.
Mr. Bingley ile tanışma fırsatı bulan genç hanımlardan Jane gönlünü Bingley’e kaptırır ve olaylar böylelikle başlar. Unutmadan Elizabeth başkahramanımız 🙂
Mr. Bingley’in arkadaşı Darcy ile tanışan Elizbeth arasında ki garip ilişki böylelikle aşlar.
Gururu yüzünden yanlış anlaşılan Darcy, ön yargısından dolayı hislerini geç fark
eden Elizabeth‘in aşkı dizi ve filme uyarlanmış emin olmasam da sanırım birden fazla uyarlaması mevcut 🙂

Kitaptan filme uyarlanan her eseri kitabını okuduktan sonra izlemeye özen gösteriyorum neden bilinmez 🙂 Aşk ve Gurur’un da birçok film versiyonu varmış ya izlemek istiyorum inşAllah bakalım 🙂
Tags from the story
More from kizkardeslerarasinda

Çikolatalı Muffin Tarifi

Evet canı sıkkın olduğunda mutfağa girenler derneğinin başkanı olarak bugün sizlere Çikolatalı...
Read More

20 Comments

Hadi bir yorum yaz!