Fahrenheit 451

Yönetmen: François Truffaut

Senaryo: François Truffaut

Oyuncular: Julie Christie, Cyril Cusack, Oskar Werner, Alex Scott, Anton Diffring 

Tür: Bilim kurgu,Dram,Gerilim 

Yapımı: 1966 – İngiltere 

Konusu:

Devlet, insanların düşünsel dünyalarını özgürleştirdiği için tüm kitapları yasaklamış ve kitap kavramını tedavülden kaldırmıştır. Devlet, kitaplarla olan savaşı kazanmıştır. İtfaiyede çalışan Guy Montag’ın görevi de bu mevcut tüm kitapları yakmak ve onları tarihe gömmektir. Ancak Montag, tüm insanların yitip gittiği ve türlü haplarla hayatta kalmaya çalıştıkları dünyada kendini tek başına kalmış gibi hissetmektedir. Bir süre sonra aşık olacağı kitap aşığı bir kız, Montag’ın tüm bakış açısını değiştirecektir.Fransız Yeni Dalgası’nın devrimci isimlerinden Francois Truffaut’nun yönettiği film Ray Bradbury’nin ilk olarak 1951 senesinde basılmış kitabından uyarlandı.

Merhabalaar!

Pişmanlıktan geberdiğim bir yazıya başlıyorum maalesef!

Hep aynı hatayı yapıp, hiç o hatadan ders çıkaramadığımız bir konudur ki; kitabını okumadan filmini izlemek’.

Yine dayanamadık ve yaptık. Belki elimize yüz kere geçti şu kitap hatta sadece benim elime yüz kere geçmiştir fakat ablam ciddi manada merak edip hep ikilemde kaldığı kitabı seçti neden bilmiyorum belki kapağı hoşumuza gitmedi. Oysa ne ayıp bir kitabı kapağından yargılamak! Bir daha yapmayacağım söz! 

O zaman şu muhteşem filme geçelim mi artık? 

Her sahnesi beynimde dönüp duruyor hala! Tanıtım bültenine geçmeden önce filmi izlemek istemezseniz bile ‘Kitap kurdu olanlar toplaşın Fahrenheit 451’in ormanlarına gidiyoruz!’ davetini açtığımda beni yalnız bırakmamanız için sizden tek ricam son 10 dakikasını bari izleyin ve sizinde bizim gibi ağzının yarı şaşkınlıktan yarı böyle bir şeyin olabileceği hayali ile mutluluktan açık kalsın! Gerçekten kendimi durdurmasam herkesi silah zoruyla bilgisayar başına oturtup filmi izletebilirim!

film
Fahrenheit 451 – Montag&Linda

Filmin neresinden başlasam hangi sahnesinden bahsetsem bilmiyorum, ”En sevdiğim sahne” adı altında bütün filmi bir bir anlatacakmışım hissine kapılıyorum. Ama kendimi durdururum inşallah!

Yani az öncede söylediğim gibi aşık olduğum yerler son 10 dakikanın içinde hatta direk repliği veriyorum.

kitap yorumu,film yorumu
Fahrenheit- Gurur ve Önyargı Kardeşler 
 

Ve ayrıca ölmüş gitmiş adamsın fakat bu filmde ne yakışıklısın Oskar Werner! Allah günahlarını affetsin ne diyeyim.

Ablam bu yazıyı okuduğunda aynen şöyle tepki verdi.

”Ne demek ölmüş ben daha onunla tanışacaktım!”

En hoşuma giden bir diğer sahne ise şüphesiz Linda’nın komşusunun Linda ve ailesinin özel olduğunu söylediği sahne.. Her çatıda birer anten vardı fakat Lindaların evinde yok, çünkü onlar robotlaşmamış ve hatta düşünmemeye yönelik yapılan televizyon programlarının esiri olmamıştı! Gerçekten bu kadar eski yapımları şimdileri bu kadar net tahmin etmesi sizleri de korkutmuyor mu?

 

Bir diğer hoşlaştığım sahne ise Montag‘ın yerine haberlerde başkasını öldürürlerken Montag’ın izlemesiydi. Ve adamın ‘Şov devam etmeli, Montag ölmeli‘ deyişiydi.

kitap yakılma sahnesi
Fahrenheit 451
 

Distopik ya da ütopik ve yahut bilim-kurgu hiç fark etmiyor, geleceğe dair kitap-filmler beni aşırı ürkütüyor!

Çünkü bir keresinde ablamın bir hocası ‘Çoğu bilim-kurgu filmleri saklı laboratuvarda yapılıyor ve tüm bu kitaplar ve filmler bizleri bu duruma alıştırmak için yayınlanıyor!’ demiş 😛

Eğer böyleyse -ki düşününce yadsınamayacak gerçeklik payı ortada -korkunç değil mi?

İşte bu filmi de o ürkeklik ile izledim. Çok korkunç olurdu bu düzen! Kitapları yok etmeye ve insanların düşünmediği okumadığı takdir de daha mutlu olabileceği düşüncesiyle yönetilen bir sistem! Aklımızı çıldırırdık dostlar!

 

 
Fahrenheit 451

Bir diğer vurucu sahne ise evinde kocaman bir kütüphane saklı olan hanımın onlara karşı koyuşu ve onlardan önce kendi ve kitaplarını gülerek,huzurlu bir şekilde yaktığı sahne!

Beynimde dönüp duruyor! (ablamın favori sahnesi gözleri dolu dolu büyük şaşkınlıkla izledi desem yeridir.)

 
Tags from the story
,
More from kizkardeslerarasinda

Çikolata Bombası | Tarifler

https://www.instagram.com/p/-TcGr1ur_U/?hl=tr&taken-by=sumeyyeomer    *Not: kapak resmi yapacak kadar güzel olmadı bizim ki 🙂...
Read More

22 Comments

Hadi bir yorum yaz!