Kız Kardeşim İçin | Kitap Yorumları

Kitap Adı: Kız Kardeşim İçin
Yazar: Jodi Picoult
Yayınevi: April Yayıncılık
Çevirmen: Serkan Göktaş
Sayfa Sayısı: 448
Baskı Yılı: 2016
Arka Kapak:
Anna hasta değil, ama ön üç yaşına dek sayısız ameliyat, nakil ve operasyon geçirdi, iğneler vuruldu. Hepsi ablası Kate’in çocukluğundan beri yakasını bırakmayan lösemiyle mücadele edebilmesi için. Kate ile tam doku uyumu olması için labarotuar ortamında genleri özel olarak seçilen özel üretim bir çocuk olan Anna, ablasına ilik verebilmesi için dünyaya getirilmişti – bu rölünü ve hayatını hiç sorgulamadı… bugüne dek. Şimdi ise ergenlik çağındaki çoğu genç gibi Anna da gerçekte kim olduğunu sorgulamaya başlıyor ve sonunda çoğu insan için akla getirmesi bile mümkün olmayan bir karar alıyor; ailesini paramparça edecek ve sevdiği ablası için belki de ölümcül sonuçlar doğurabilecek bir karar. Çok önemli etik tartışmaları körükleyen kışkırtıcı bir roman olan Kız Kardeşim İçin, bir ailenin ne pahasına olursa olsun verdiği hayatta kalma mücadelesini ve ibret alınacak bir ahlak öyküsünü anlatıyor. Uzun süredir okumak istiyorduk zaten kitabı Cnr Kitap Fuarı‘ndan almak nasip oldu. Aslında okuyalı da baya oldu ama malum bilgisayar sorunları vardı. Çözünce bu kitabı yazmaya karar verdik.

jodi picoult

İtiraf etmem gerekirse bu kitabı okurken çok etkilendim… Okuyalı uzun zaman oldu ama hala üzerimde bıraktığı etkkilerden tam kurtulmuş değilim. Birde belki izleyenleriniz vardır geçtiğimiz haftalar da Müge Anlı‘ya anne-kız katılmıştı.
Babası kızına böbreğini vermek istemediği için böyle şeyler de hep beni mi buluyor 🙁
Kitabın başlangıç noktası da Anna’nın ablasına böbreğini vermek istememesiyle başlıyor.
Böyle söylendiğinde çok gaddarca geliyor ama kitabın sonunda Anna’yı hepimiz anlıyoruz.
Anna ile başlayıp tüm karakterlerin bakış açılarından aktarılan roman, herkesin hayatına teker teker dokunan Kate’in onlara neler hissettirdiğini merak ettirmeyi başarıyor.
Kitabın sonunda ise Anna’nın avukatına kadar tüm karakterlerin hikayesi tahminlerimizi alt üst ederek bitiyor.

gif

Bugün bu yazıyı yazmak için  künye arayışına girdiğimizde fark ettik ki kitabın uyarlanmış bir filmi var ama sonu kesinlikle tam tersi şekilde bitiyor. Bana soracak olursanız kötü bir uyurlama ama yine de merak edenler için film Kız Kardeşimin Hikayesi adını almış.
Söylemeden geçemeyeceğim ben bu kitabı bitirdiğimde gecenin bir yarısı ve ablam tabi ki uyuyordu. (tavuk emojisi bulamadım😒😀) Yanına uzanıp sarılayım istedim ama oturur oturmaz bir tekmeyle beni yataktan düşürdü. Bizim ilişkimiz de böyleeee.😒😀😀

Tags from the story
More from kizkardeslerarasinda

2016-2017 Müşteri Profilleri | Anı

Bu yazacağımız yazı eğlenceli olabilir, işin eğlenceli taraflarını anlatıyor da olabilir ama...
Read More

13 Comments

Hadi bir yorum yaz!