Büyük Budapeşte Oteli | Film Yorumları

Yönetmen & Senaryo: Wes Anderson

Yapımcı: Miki Emmrich          

Tür: Dram,Komedi

Oyuncular: Ralph Fiennes ,  Tony Revolori ,  Edward Norton ,  Jude Law ,  Tilda Swinton

Süre: 100 Dk

Yapımı: İngiltere&Almanya – 2014Konusu:

20. yüzyılın başlarında iki savaş arasındaki dönemde geçen hikayede, Avrupa’nın hayali Zubrowka şehrinde bulunan Büyük Budapeşte Oteli’nin ihtişamlı dönemine tanık oluyoruz. Gustave H, otelin işleyişini büyük bir profesyonellikle idare eden, müşterilerini dahi en ince ayrıntılarına kadar tanıyan bir konsiyerj görevlisidir. Bir gün otele bellboy ve komi görevlisi olarak Zero Mustafa adında genç bir adam gelir ve kısa zamanda aralarında yakın bir arkadaşlık başlar. İkili birbirlerinin sırdaşı olurken yaşadıkları şehir de büyük bir savaşa doğru sürüklenmektedir. Bu esnada Gustave’ın yaşlı sevgilisi Madame D. esrarengiz bir şekilde hayata veda eder, ikili Madame D.’ye veda etmek için yola çıkar. Bir asilzade olan Madame D.’nin şatosuna vardıklarında miras bölüşümünün yapıldığı toplantıya denk gelirler. Madame D., Gustave’a miras olarak paha biçilmez bir Rönesans tablosu bırakmıştır ve bunun açıklanmasıyla aile içerisinde büyük bir karmaşa çıkar. Bu andan itibaren belalarla dolu bir maceraya atılan Gustave ve Zero, gerçeklerin peşinde koşarken dışarıda da bir çağ değişmektedir…Blogumuzdan zorunlu olsada uzak kaldığımız zamanlar da çok güzel,çok hızlı ve her sahnesinde ” yaaaağğğ” diyeceğimiz kadar ponçik birbirinden eğlenceli,aksiyonlu,dramatik birçok film izledik.

Bu yazıda ilk izlediğimiz film olan Büyük Budapeşte Oteli’nden bahsedelim istiyorum 😊


Ablam filmi instagramdan görmüş aslında aklımda başka bir film olmasına rağmen dönüp dolaşıp tabii ki bunda karar kıldık.

Ama hangi filmi izleyeceğimiz değildi mühim olan nereden izleyecektik ?

Çünkü bilmem bilir misiniz ? ‘Ufak bir kaza sonucu’ bilgisayarımızı kırdım,evet ben,bilgisayarımızı kırdım️ 🙂Filmi izlemeye Arçelik’in akıllı tv adını verdiği ama bizim kendisine ”delirtmatik” dediğimiz televizyonla en azından film izleme işini hallederiz diye umutluyduk ama neler çektik şu Büyük Budapeşte Otelini tvden açmak içiiin 😁 Filmi asla durduramıyorduk çünkü pause tuşu internet üzeri video da geçersizdi ve filmden 1 dakika kaçırmak tüm bağınızı koparabilecek kadar hızlı akan bir filmdi. 

Neyse ki bu karamsarlıktan film muhteşem olduğu için kısa sürede kurtulduk.

Artık filme geçmem lazım bu kadar gevezelik yetherrrr! Başladığı ilk andan itibaren sırlarla dolu, ne merakı , ne gülümsemesi, ne de hızı asla bitmeyen bir filmdi.

film afişi,grand budapest hotel
Başarılı  bir yazarın tatil için seçtiği ya da daha doğru bir deyim ile parasının yettiği tek otel olan bir zamanların en ünlü şimdilerin ise yıkık dökük olan otelde kalmasıyla başlayan hikaye daha en başından bu otelin sahibinin çok zengin ve paraya düşkün olmasına rağmen neden satmadığı ya da neden yenilemediği  ve her yıl aynı hafta aynı hademe odasında uyuması sırrıyla başlayan gizemler zinciri teker teker çözdüğünde yine aaa diyoruz.Savaştan kaçıp Büyük Budapeşte Oteli‘ne Mösyö Gustave‘ın stajyer bel-boy olarak çalışmaya başlayan Zero(Sıfır) lakaplı bel-boy ile birbirini kollayacak kadar yakınlaşmalarına  mirasını mülteci belboyumuza bırakacak kadar yakın dost oluyorlar. Belki de bunun tek sebebi bu kadar yakın olmaları değilde Mösyö Gustave’ın  otelden çıkmayıp ne evlenmesi ne de akrabalarıyla görüşmemesi olabilir.Hikayemize Türkiye de olsa evlendiğinde tam bir pembik gelin olur diyeceğimiz bir tip ile başlayıp hikayenin sonuna doğru hapishaneye gizlice kesici ve delici aletler sokan belboyun sevgilisi Agatha yüzündeki küçük Avusturya doğum lekesiyle çok ince bir detaydı.Savaşta her şeyini geride bırakıp belkide bıraktıkları içinde de bulamadığı hem dostluğu hem gerçek aşkı bulan belboyumuz Zero’nun  atıldığı bu maceralar sizi de sürüklesin isteriz! ‘Tez vakitte bu film izlene’ diyerek filmin güzelliğine dikkat çeker, ‘100 dakika boyunca asla kalkmam’ gibi bir iddianız yok ise pause tuşuna sahip bir yerde izlemenizi tavsiye ederiz!😆
Tags from the story
More from kizkardeslerarasinda

Truman Show

1998 yılı, Andrew Nicol tarafından kaleme alınan ve yönetmenliğini Peter Weir’in üstlendiği...
Read More

29 Comments

Hadi bir yorum yaz!