Hadi onlar için Umut olalım! | Öneri

Merhabalar,Bugün çok mutlu ve çok umutluyum! Çünkü hafta sonum o kadar eğlenceli, işlevsel ve huzurlu geçti ki! Çünkü iki gün boyunca Kaçuv‘da gönüllü eğitimine katıldımm.

Bilenleriniz illa ki vardır, bilmeyenleriniz için Kaçuv‘dan biraz bahsetmeliyim sanırım.

oyun odası,aile evi

Açılımı Kanserli Çocuklara Umut Vakfı olan Kaçuv, çocukluk çağı kanserine yakalanan çocuklara umut olmak için 2000 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp fakültesinde başlattığı oyun odası projesi ile çocukları oyun ablası/abisi olarak adlandırdıkları gönüllüleri buluşturuyorlar.Şu an faaliyette olan 10 farklı hastanede 10 farklı oyun odaları var.


oyun ablası,aile evi
Bir diğer projeleriyse yine çok anlamlı olan Aile evi projesi.
Malumunuz tedavinin en kapsamlı alınabilecek kenti İstanbul. Bu yüzden tedavi için İstanbul’a gelen çocuk ve ebeveynlerin barınma, gıda ve temizlik ihtiyaçlarına destek olan 14 odalı bir yerleşim alanı.Maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelere bu alanda yardımcı olunuyor. Ayrıca medikal anlam da devletin karşılayamadığı ilaç ve malzemeleri de imkanlar dahilinde tedarik edebiliyorlar.
gönüllü olmak
Bu güzel alanın bir parçası olabilmek çok güzel ama kontrol ve bilgi gerektiren bir şey. Bu yüzden gönüllü olmadan önce 4 aşamamız var. Öncelikle başvurumuzu şu linkteki formu doldurarak yapıyoruz. Peki kimler gönüllü olabilir?  • 18 yaşını dolduran*,
  • Çocukluk çağı kanseri tedavisi gören çocuklarla ya da bu konuyla ilgili faaliyetlerde çalışmaya istekli,
  • Düzenli olarak Vakfın çalışmalarına katılabilecek,
  • Vakfın çalışmalarını ve misyonunu kabul eden,
HERKES KAÇUV‘da gönüllü olabilir.
* 18 yaşın altındaki adaylarımız sadece merkez ofis çalışmalarımıza destek verebilir.Gönüllülük ile ilgili her türlü sorunuz için gonullu@kacuv.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.Bu formu doldurduktan sonraki ilk toplantıya çağrılıyorsunuz. Bu süreç mail üzerinden aktif olarak sürdürülüyor. Bu bağlamda mailinizi sürekli kontrol etmek mühim çünkü toplantılara ilk dönüt verenler öncelikli oluyor.2. aşamamamız ise vakıf tanıtım toplantısına katılım. Ayda bir defa yapılan bu toplantı bize öncelikle çocuk çağı kanserini tanıtıyor. Kaç çeşittir, bu türlerin kendi aralarında ayrılan grupları – özellikle en çok görülen  lösemi(kan kanseri)- ve tedavi yöntemlerini – cerrahi operasyon, kemoterapi, radyoterapi vs.- anlatılıyor. Daha sonra kurumun amacı ve çalışmaları hakkında bilgiler veriliyor.3. aşamamız ise gönüllülük eğitimi.
İşte burada gerçekten aileden oluyorsunuz! Samimi, sıcak, eğlenceli, hem sosyal sorumluluk sahibi bir yetişkin hem doyasıya çocuk olacağınız 2 günlük bir eğitim bu. 😇 Bu kısım da tekrar küçük bir tekrarla kanser ve tedavi süreci anlatılıyor. Çocuklara, ailelere, sağlık personellerine nasıl yaklaşmalıyız ?Çocuklarla ilgilenirken nelere dikkat etmeliyiz? HİJYEN! Konularında eğitim aldık. 2. günde ise etkinlikler, oyunlar, eğitici ve ilgi çekici Kaçuv’un oyun sitesi Çoka (çocuk kaşifler😍) ‘in hakkında eğitim aldık. Değinmeden geçemeyeceğim eğitimcilerimiz öyle sıcak, öyle sevecen ve iyi kalplilerdi ki!
Gerçi buna değinmekte saçma! Bu sıcakta, kocaman 2 HAFTA SONU gününü, hiç bir kar amacı gütmeksizin eğitim veren insanlar kötü kalpli olabilir mi hiç?
Olur da buralara okumaya geldiyseniz, bir kere daha, bin kere daha teşekkür ederim!Ve 4. aşama..
Bu levele bende daha geçemedim 🙈🙈🙈 Ama bildiklerimi anlatayım. Mail üzerinden hangi hastaneye hangi gün gideceğinizi seçiyorsunuz. İlk çocuklarla gideceğinizgün o hastanenin etkinlik sorumlusu da size eşlik ediyor. Ne nerededir? Ellerimiz nerede yıkarım? Yemeği nerede yerim? Malzemelerin anahtarları nerede? Çocukları nasıl çağırırım?Gibi konularda oryantasyon düzenleniyor.Bu konu hakkında daha çok bilgi almak için bana mail atın, yorum yapın asla çekinmeyin. Bir kişi bile sayemde duysa ve katılsa çoooook mutlu olurum. Kendinize ve çevrenize ‘umut‘ olmanız dileğiyle!

Tags from the story
More from kizkardeslerarasinda

Askıda Ne Var? | Öneri

Merhaba Arkadaşlar, Askıda ne var? girişimini az çok bileniniz vardır ama bilmeyenleriniz...
Read More

28 Comments

Hadi bir yorum yaz!