Müzekart nedir? Avantajları nelerdir?

Yaz denince akla deniz,kum ve güneş geldiği gibi sonbaharda da akla sanırım daha çok yağmur eşliğinde kitap okumak,sinemaya tiyatroya gitmek, müze,sergi gezmek gelir… Her ne kadar bu sene müze karta zam gelse de, müze gezmenin en uygun yolu sanırım Müzekart’tan geçiyor..

Bildiğiniz gibi ülkemiz doğal güzelliklerin yanı sıra tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu yüzden her köşesi altın değerinde tarihi eserlerle dolu. 

Her ne kadar henüz İstanbul’daki müzeleri tam anlamıyla gezmesekte önce İstanbul da sonra Türkiye’de turist olup tarihi doğal güzellikleri gezmek en büyük hayalimiz kız kardeşler olarak 🙂

Bu yüzden her sene rutin olarak Ayasofya Cami- Topkapı Sarayı taraflarında müze kart çıkartıp sonrasında cüzdanlarımızda kaderine bırakıyoruz.

Nasıl müze kart alabilirim?

Müze girişlerinde çoğunlukla müze kart çıkarılıyor. Bunun için yalnızca kimlik kartınız yeterli ayrıca internetten de müze kart başvurusunda bulunabilirsiniz. 5 gün sonra müze kartınız kapınızda..

Müze kartın avantajları nelerdir?
  • Öncelikle müzelerde giriş sırası beklemeden kartınızla birlikte turnikelerden geçip içeri girebilirsiniz ki bu mükemmel bir avantaj özellikle yoğun ziyaret günlerinde bir nimet! 🙂
  • Ücret olarak avantajlarından bahsetmeye gerek yok ama yine de bilmeyenler için kısaca özet geçelim.
  • Müzekart sahiplerine; çay, sandviç ürünleri ve sularda %50 indirim, ithal ürünler harip diğer F&B (yeme – içme) ürünlerinde %20 indirim, hediyelik ürünlerde ise %10 indirim uygulanıyor bu da diğer bir avantaj!

Öğrenci müze kartı 30₺ aynı zamanda 1 boyunca Türkiye’deki tüm müze ve ören yerinde geçerli ücretsiz giriş hakkına sahipsiniz. Topkapı Sarayı giriş ücreti ise bir defalığına mahsus 72₺ falandı sanırım.

He biz öğrenci değiliz derseniz yine aynı şekilde tüm Türkiye de 1 yıl geçerli müze kart+ ise 70₺…

Ayrıca 18 yaş altı bireyler için müzelere giriş ücretsiz bu bilgiyi de unutmadan söyleyelim.

Topkapı Sarayından başlayıp Ayasofya’dan çıkabilirsiniz 1 gün içerisinde…

Tabi yukarıda bahsettiğimiz müze kartları ile Topkapı da Harem ve Aya İrini, Efes Yamaçevler ve Göreme Karanlık Kilise’ye giriş yapılamıyor ama o kadar da olsun ne dersiniz 😉 

Bakalım bu sene başka mekanlara da giriş biletimiz olacak mı müze kart?

Müzekart ile ilgili daha detaylı bilgi için. tık tık

Online olarak müze kart satın almak ya da incelemek isterseniz. tık tık

Müze kartı temin edebileceğiniz noktaları öğrenmek için. tık tık 

Türkiye deki müze ve örenyeri giriş ücretleri için. tık tık 

Tags from the story
More from kizkardeslerarasinda

Şubat Ayında İstanbul

Herkese merhaba, Bu ay da çok güzel etkinlikler paylaşıyoruz sizlerle Ne Yediğinizi...
Read More

Hadi bir yorum yaz!