Ben Malala

Kitap Yorumları, kitap yorumu, malala yusufzay,

Orjinal Adı: He Named Me Malala

Sayfa Sayısı: 392

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe

Yayınevi: Epsilon Yayınları

Çeviri: Doğan Yılmaz

Konusu:

“Malala kim?” diye sordu silahlı adam.Malala benim, bu da benim hikayem.Haksızlığa maruz kalan ve sonra da susturulan bütün kızlar…Sesimizi birlikte duyuracağız!Taliban kuvvetleri Pakistan’ın Svat Vadisini kontrol altına aldığında, küçük bir kız hiç korkmadan düşüncelerini dile getirdi. Malala Yusufzay susturulmayı reddederek eğitim hakkı için mücadeleye girişti.9 Ekim 2012 Salı günü, on beş yaşındayken, neredeyse bunu canıyla ödüyordu. Okul servisiyle eve dönerken, yakın mesafeden açılan bir ateşle başından vurulmuştu.Malala’nın mucizevi şekilde hayatta kalıp iyileşmesi, onu Kuzey Pakistan’daki ücra bir vadiden New Yorktaki Birleşmiş Milletler binasının koridorlarına uzanan olağanüstü bir yolculuğa çıkardı. Malala on altı yaşında, barışçıl protesto eylemlerinin dünya çapında sembolü ve Nobel Barış Ödülüne aday gösterilen en genç isim oldu.BEN, MALALA tek bir insanın sesinin bile dünyaya değişim yönünde ne kadar büyük bir ilham verebileceğini kanıtlıyor.

Merhabalar,

Bildiğiniz gibi Sahaflar Festivalinden, uzun süredir okumak isteyip de fırsat bulamadığım ”Ben Malala” kitabını nihayet almıştım…

Alır almaz da okumaya başlamıştım, nihayet bitirdim.

Öncelikle Malala, kız kardeşim Büşra ile yaşıt benden de yaklaşık 2 yaş küçük…

Düşünüyorum da ben değil eğitim hakkım hiçbir şey için bu kadar mücadele etmek zorunda kalmadım elhamdülillah..

Şükretmem gereken bir şeyi daha yine bir kitap sayesinde öğrendim.Siyasi konular girmeden, siyaset ne alaka derseniz bilmeyenler için Malala, Taliban rejimi tarafından 15 YAŞINDA vurulan bir kız.

Kitabın yazarı Malala, otobiyografi olduğunu okumaya başladığımda anladım. Sıkılacağımı sanmıştım ama büyük ön yargıya kapılmışım. Malala’nın dili,hikayesi çok açıktı. Okurken değil hazmederken zorluk çektim anlayacağınız… Sanki Malala ile bir kafe de buluşmuş ya da metroda tanışmışız da o bana hikayesini anlatıyormuş gibi hissettim okurken.

Yaşadığı,doğduğu kültür,büyüyüşü,ailesi,gelenekleri,tarihi hakkında pek çok şeyi anlatıyor Malala.En çok da eğitim hakkı için verdiği mücadeleyi. Ayrıca Malala’nın mücadelesini anlatan 2015 yapımı bir belgesel var onu da en yakın zamanda izlemeyi planlıyorum.

Siz Ben Malala kitabını okudunuz mu ya da belgeselini izlediniz mi? yorumlarınızı bekliyorum 🙂
Tags from the story
More from kizkardeslerarasinda

Kitaplarınızı Satabileceğiniz Siteler | Öneri

Merhabalar herkese, Nasılsınız iyisinizdir inşAllah…  Bizi soracak olursanız iyiyiz elhamdülillah Ramazan mahmurluğu derken...
Read More

26 Comments

Hadi bir yorum yaz!