ogrenciler-toplasin
Eğitim

Final Haftasına Nasıl Çalışımalıyız?

Geldi ölüm ay pardon final haftası 😒

Hani olur da çalışırsak nasıl çalışalım, nasıl çalışırız onu yazalım diyoruz uygulamak,finallerden alnımızın akıyla çıkmak, bütlere kalmadan tatile başlayabilmek duasıyla 🙂

Şahsen ben vizeler bittiğinde finale günü gününe çalışacağıma söz verip ilk haftayı tatil ilan ediyorum. Sonra her hafta diğer pazartesi başlamak için söz veriyorum. Finallere 5 hafta kala 4 hafta gece gündüz çalışmaya karar veriyorum, ve 2 hafta kala tekrar gece gündüz çalışmalıyım diyorum ama çalışmaya her zaman sınav haftasından önceki cuma gecesi başlıyorum!

Biliyorum ki çoğu öğrenci benim gibi. Olmayanlar zaten şuan çook farklı yerlerde. Ama madem geldi final haftası bu haftayı nasıl en iyi şekilde atlatırız onu konuşalım mı?

Ders çalışmak

Bence ilk yapılması gereken bir plan hazırlamak! 

Öyle saatli dakikalı değil ama. Çünkü hiçbir zaman o saati tutturamıyoruz. Konuları, o konularda nereye gelmek gerektiğini, mutlaka bilmeliyim dediğimiz şeyleri yazan bir plan. Ama plan oluşturacağım diye 3 saatte harcamayın yani. Vakit şu an nakit değil baya kredi kartı, gereksiz harcarsanız faiz binecek haberiniz olsun! (Yaz Okulu!)


Bir bardak su
Su hayattır, hayat kurtarandır!

Suyun faydaları saymakla biter mi? Bak mesela bir faydası da hallaç pamuğu olan beynimizin düğümlerini açıp, ipek gibi yapıyor! Cidden beyin fonksiyonlarının durduğunu hissettiğin anda içmek üzere masaya bir sürahi su koymak aşırı iyi bir hamle ben söyliyim! 


Çikolata ve şekerlemeler
Atıştırmalıklar!

Bu başlığı nasıl kısa tutabilirim bilmiyorum zira ben  ders çalıştığım gecelerin genelde 3’te dördünü atıştırarak geçiriyorum. Ama bence kendimizi  motive etmek için aşırı güzel bir yöntem! Mola verip onu yiyeceğini düşünerek, düşleyerek  ders çalışma da aklının bir köşesinde dursun yani!


Ara vermek
Mola deyipte geçme, bize güven de yanlışı seçme!

Bak benim en yanıldığım kısım burası genelde ders çalışma sürem 5-10 dakika mola sürem 25-30 dakika şeklinde oluyor. Bazıları da 1 saat ders çalışabiliyor ya da çalıştığını zannediyor. Benimkisinin yanlış olduğu zaten okuyunca anlaşılıyor da 1 saat çalışanın ki neden yanlış dersen; beyin en fazla 27 dakika kadar konsantrasyonunu muhafaza edebiliyor da ondan! Daha fazlası biraz kendini kandırmak, biraz da şov bence!  


Ders çalışmak

Bir kaç kez yer değiştirmek! 

Yer değişmek rahatlamaya ve odaklanmaya birebir fakat bu yer değiştirmenin 2. durağı yatağın olacaksa sen masan da kal kardeşim!  


Ders çalışmak

Not tutmak!

Not tutmak!
Not tutmak!

Yok yanlış yazmadım, 3x değerinde bir madde benim için! Yazmadan asla çalışamıyorum ki çoğumuz benim gibi. Kendi notlarınızı, kendi düzeninizle ve kendi cümlelerinizle yazdığınız da o nasıl kalıcı oluyor, o kağıdın fotoğrafını beyin  nasıl işliyor bir bilseniz! Ayrıca yolda, sınıfta orda burda aklınıza takılınca nerde olduğunu arayıp zaman kaybedeceğinize zaten bildiğiniz yerden bulmak en mükkosu bence. 


Ders notlarının hepsini highlighter kalem ile işaretlemek
Önemli yerleri renklendirmek!

Genelde abartıp üsteki gibi her yeri boyayanlardansan az sonra bir grup açıyorum isim ver ekleyeyim.  Biliyoruz kitap önemli ki hoca üzerinden ders anlatmış fakat belli başlı yerler olmalı değil mi? İşte rengi hakeden tayfa bu kısım! Hadi bunu ayırt etmeyi bu sefer öğrenelim.


Yaniiii…

Ders çalışmaya karar verirseniz benim naçizane tavsiyelerim bunlardır! Ha bir de şey var, o odanın dağınık olmasının sebebi senin dağınık olman zaten. Titizliğinin sebebi ders çalışmama isteği onu bir at geri bakayım! Evet evet dolabında dağınık durabilirim bugüne kadar dert etmedin seni neden ilgilendirmeye başladı ki şimdi? Hadi kalk bakalım dersin başına marş marş!


Yazımın sonunu hepimize iyi gelecek bir dua ile bitiriyorum. 

Rabbim biz bir gece de atomu parçalayacak güç kuvvette öğrencileriz bize konsantrasyon bahşeyle! (Burda kocaman amin)
Rabbim bize finallere dayanma gücü ver!
Rabbim bizleri dönem boyu  bozguna uğratmak adına avını bekleyen aslan misali hocaların gazabından koru!
Rabbim bizi whatsappın şerrinden, instagramın dm’inden, snapchatin filtresinden koru!
Not vermeyen kalleşten, çalışmadım diyen inekten, çanı yükseltenden uzak tut! (Mümkünse bir kaç fakülte uzak olsun!)
Hocanın vicdanlısına, gözetmenin amasına, sıra arkadaşının çalışkanına, kalemin doğruyu işaretliyeninine, silginin yanlışı silenine, notun aasına yakın tut!


Kardeşlerim biz bu yola evlenmek için değil, meslek sahibi olup devlete atanmak için çıktık. Şimdi o elindeki gelinlik modellerini yavaşça indir ve notlarını eline al! Kendine de iyi bak!

Esin kaynağı için tık tık 🙂

29 Yorum

 • Handan

  Allah zihin açıklığı versin 🙂

  Ben okula tek defter götürür, ona milyonlarca kısaltmayla aldığım notları evde temize geçerdim. O arada aklımda bayağı bir şey kalırdı, sınav zamanına kolaylık 🙂 Bir de not tutarken hep abuk subuk komik şeyler de yazardım yanına, o abuk subuk şeyler sayesinde ders aklımda kalırdı, hatta" kin, nefret, ah bir çamaşır makinamız olsaydı" repliğiyle arkadaşıma kopya vermişliğim bike vardır. (Notlar temize çekildiğinden herkes benden fotokopiyle çalışıyordu da abuk eklemelerimi onlar da biliyordu dolayısıyla :D)

 • Gözde Türker

  Ay yazın ön izlemesini yaşadığım günlerde ilaç gibi geldi bu yazı 😀 Şu havalarda, hele dersler filan da bitmişken insanın hiç çalışası gelmiyor, arada finalleri hatırlayıp vicdan azabı çeksem de çalışma hevesim kalmadı 😀 Yazını okuyunca çalışmayı eğlenceli hale getirme umudum canlandı, en azından yalnız olmadığıma sevindim :')

 • Ebemkuşağı

  Zorlu maratonda başarılar diliyorum.Plan yapıp saatleri esnek tutmak önemli.Not almak da etkili.Ben de önemli gördüğüm noktaları kağıtlara yazıp görebileceğim yerlere yazardım. Böylelikle her gözüme çarptıkça tejrar etmiş oluyordum.Size kolay gelsin.Finalden sonra görüşürüz.

 • herteldenşef

  Kolay gelsin, Allah zihin açıklığı versin. Bu çileli günleri çeken bilir, ışık hızında güzelce sonuçlanmasını diliyorum… 🙂

 • esseve rin

  Ders çalışıyor olmam gereken zamanda bunu okuyunca az biraz vicdanım sızladı. Ama şş ben akşamları çalışabiliyorum zaten diyip ikna ettim kendimi 😀
  Sondaki duaya da en içten şekilde AMİN diyorum 😀

 • yalnizamaozgur

  üniversitesinin birinci yılı iiiiiiiiiğğğğğğğğğrrrrrreeeeeeeennnnççççççççç geçmiş biri olarak bütün bunları not ettim.

  öpüyorum sizi

 • uzmanamator

  Allah kolaylık versin şahsen ben de aynıydım 🙂 12 yılolmuş biteli fakülte ama sor şimdi pişman mısın evet daha çok gezmediğim için pişmanım örtmenim bir dönem yaz okuluna kaldım bir dönem daha olsa ne olurdu ki sanki 🙂 Belirli bir koşturmacanın içindeyken o dönem geçen vaktin kıymetini tam anlayamıyor insan en temiz en güzel en tasasız yıllarımmış üniveriste tüm sınavlara proje ödevlerine koşturmacasına rağmen , umarım bir hafta yeterli gelir gelmezse de boşver bütü var bu işin alttan alması var ne olmuş yani 🙂 Allah kolaylık versin tekrardan 🙂 iadei ziyarete geldim ve takip listeme aldım 🙂

  • Kız Kardeşler Arasında

   Aynı kafadayız!Sınavlara çalışmak için sınav haftaları ve proje teslim için teslim haftası varken neden diğer vakitlerimizi harcayalım ki ? 😀 Kaç kere daha genç olacağız sanki! 🙂 Hoş geldiniz 🙂

 • MrvsDaily

  Ne güzel bir yazı olmuş hiç sıkılmadan okudum. Atıştırma konusunda resmen kendimi buldum!! Sınav haftaları aldığım kiloların haddi hesabı yok.. (HÜZÜN) Ama olsun bütsüz bir yaz için her şeye değer.. Kilolarda bana hatıra 😀
  Feysbuktan buldum bloğunu ve de çok bayıldım hemen takibe aldımmm !! 🙂
  Bende beklerim kendi bloğumaa öpüyorum çoook 🙂

 • Mobil Merkezim

  Eğer açıköğretim okuyorsanız tavsiyem yardımcı kitap almanız. Ve bazı sitelerde çıkmış sorular satılıyor çok uygun fiyata. Ya da internetten pdf bulabilirseniz indirin. Yardımcı kitap çok işe yarıyor. Ben açıköğretimin verdiği kitapları hiç almıyorum bile. Şiddetle tavsiye ederim.

  Bu arada ben de vizeleri son 2 güne sıkışırtırdım ya. Nasıl olacak bilmiyorum. Dua edin :))

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: