bahar-temizligi
Öneri

Bahar Temizliği

Başlık Bahar temizliği ama size camları silmek ya da yerleri süpükmek için tüyolar da bulunmayacağız bu yazı da evlerde sürekli tüketmenin ,ihtiyaç duyulmadığı halde yeni bir şeyler almanın evlerimizde yük duygusu oluşturduğunu düşündüğümüz eşyaları derledik , onlardan kurtulmak evlere de yaşama alanımızı çoğaltmak için birkaç çözüm önerisi sunduk. Lütfen sizde evlerinizde fazla eşyalardan nasıl kurtuluyorsunuz yorumlar da bizimle paylaşın…

ELEKTRONİK ALETLER

Listeye onlardan başladığım için üzgünüm ama uzun yıllardır kullanmadığınız hatta kutusunu açıp bir köşeye bıraktığımız elektronik aletlerin bize hiçbir faydası yok arkadaşlar. Şimdiye dek kullanmadıysanız ilerde de kullanmayacaksınız. Bu bahar temizliğinde onlardan kurtulun! Nasıl diye sorarsanız sizinde bildiğiniz gibi ikinci el online satış yapılabilen uygulamalar mevcut onlardan biriyle rahatlıkla kullanmadığınız elektronikleri elinizden çıkarabilirsiniz.
Ay ben uğraşamam öyle fotoğraf çekmekle kargo göndermekle derseniz eşe dosta, işine yarayacağını düşündüğünüz birine de verebilirsiniz.

Bu arada milattan kalma telefonunuzun şarj aleti, VCD playerın kablosu gibi malzemeler varsa direk çöpe atmanızı şiddetle öneriyorum! 🙂

Örneğin: Letgo , sahibinden.com , gittigidiyor.com
MAKYAJ MALZEMELERİ

Öncelikle Gratis ,Watsonsvari kozmetik dükkanlarından yok kurban bayramı yok anneler günü indiriminde ihtiyacınız olmadığını halde alıp, kullanmaya elinizdekilerden sıra gelmeyen hatta bu yüzden son kullanma tarihi geçen ürünlerden kurtulun!

Kullanmadığınız, cilt tonunuza uymadığı için kullanamadığınız ürünleri de hediye edin yada elveda diyin. Her gün aynı rimele eliniz gidiyorsa, şeftali renkli allığınızdan vazgeçemiyorsanız neden diğer ürünleri makyaj masanıza koyup tozları çekiyorsunuz ki?

Unutmayın: Son kullanma tarihi geçen ürünler cilde direk temas ettiğinden deri hastalıklarına neden olabilir.
biriktirme-hastaligi
KIYAFETLER!

Modası geçen kıyafetleriniz tekrar trend olacak diye beklerken ,elden çıkarmaya kıyamadığınız kıyafetler kendilerine daire tutup taşınacak hale geldiler. Onlardan bu temizlikle birlikte ayrılmanın vakti gelmiştir dostlarım. Dolabınızın karşısına geçin ve özellikle en son ne zaman giydiğinizi hatırlamadığınız kıyafetlerden kurtulun!
Peki bu kıyafetleri ne yapabilirsiniz?

Önceliğimiz her zaman ihtiyacı olanlara vermek çevrenizde böyle kimseler varsa bu mükemmel bir çözüm olur ki bir taşta iki kuş.Tabi hayır yapıyorum ayağına elden düşme eski püskü ürünleri kimseye lütfen vermeyin, kimseyi gücendirmeyin!
Diyelim çevrenizde böyle kimseler yok artık belediyelerin belli sokaklarda kıyafet kumbaraları oluyor bu kumbaralar aracılığıyla giymediğiniz kıyafetleri ihtiyacı olanlara ulaştırılmak üzere bırakabilirsiniz.

Çevrenizde yardım edecek kimse yok bu tarz etkinliklere de çok uzaksınız. İlk madde de bahsettiğim gibi ikinci el olarak bu ürünleri satabileceğiniz birçok uygulama var kıyafetlerinizi bu uygulamalar sayesinde paraya çevirebilirsiniz.
Geçenlerde Büşra ile büyük bir dolap temizliğine giriştik benim gözden çıkardığım, 2015’ten beri giymediğimiz kıyafetler falan var.Tabi büşraya ne göstersem olmaz bunu giyeceğim, yok şöyle bir bluz alırsam kombinler giyerim diyerek vermek istediklerime itiraz edip durdu. Açıkcası başlattığımız bu savaşın henüz kesin kazananı yok ama giymediğimiz atıl duran birçok kıyafetten kurtulduk. Bir kısmını eşe dosta verdik diğer kısmını ise dolap hesabımızda sattık.

Örneğin: Dolap, Gardrops, Modacruz
KİTAPLAR

Her ne kadar ben de kitapları değil elden çıkarmak eşe dosta ödünç vermeye dahi çekinsem de okumak istemediğim, beğenmeyip yarıda bıraktığım kitapları bir süre sonra evde tutmak istemiyorum. Bu yüzden geçenlerde artık okumadığımız pek çok kitabı semtimizde bulunan halk kütüphanesine bağışladık.Semtinizde kütüphane yoksa yakın okulların kütüpanesine bağışlamayı teklif edebilirsiniz.

Ya da kitap arkadaşı edinip onunla okumadığınız kitapları değiş tokuş edebilirsiniz belki o sever 🙂

Örneğin: Kitap Dostum (Kitap kardeşi edinmek için geçenlerde böyle bir uygulamaya denk geldim henüz denemedim ama kitap kardeşliği düşüncesi olanlar inceleyebilir.)

Bu liste gittikçe uzayabilir. Siz siz olun kıyamadığınız için herhangi bir eşyayı evinizde uzun süre tutmayın!

Bir yorum

  • EĞİTİM PINARI

    Sadeleşerek mutlu olmak mümkündür. Gereksiz eşyalardan kurtulmak gerekir. Çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: