Cilt Bakımı İçin 5 İpucu


Cilt bakımı deyince akla binbir türlü yöntem ve pahalı ürünler geliyor ama bu ipuçlarıyla cildinize teknik operasyonlar ya da pahalı cilt ürünleri olmadan da iyi bakmış olabileceksiniz.Tabi ki bu maddeler kusursuz bir cilt bakımı yeterlidir demiyoruz ama sağlıklı bir cilt için bu detaylara mutlaka dikkat etmemiz gerekiyor…
1)Su içmekle başlayalım. Su içmek hem vücuda hem cilde iyi gelir anlayacağınız faydalarını saymakla bitiremeyiz.Günlük olarak yetersiz su tüketimi ise ciltte kuruluk, egzama, mantar gibi rahatsızlıklara sebep olur ayrıca yetersiz su içen kişilerde saç ve tırnak kırılmaları da görülebilir.
2) Kaliteli uyumak Uykunun cilt sağlığı ile ne alakası var diye sorabilirsiniz.Uzmanlar kaliteli uyuyan bireylerin kanında bir hormonun arttığını ve bu hormonun cildin temel yapı taşı olan kollajen ve elastin liflerinin üretimini sağladığını söyledi.Anlayacağınız düzenli uykunun cilde oldukça faydası var.Uyku demişken düzenli olarak nevresim ve yastık kılıflarını değiştirmek cildi olası kir ve mikroplardan korur. Sivilce ve akne gibi cilt rahatsızlıklarından korur.
Zaten uyumak cilde iyi gelmese prensesle güzellik uykusuna yatmazlar değil mi?  😊 
3) Makyajla uyumamak Bu benim de zaman zaman yaptığım bir hata olsa da makyaj ile uyumak cilt için inanılmaz zararlı. Yüzde bulunan makyaj ürünleri yüzünden sabaha kadar nefes alamayan cilt sivilce ve siyah nokta üretmeye çok müsait olur.Bu yüzden yüzdeki makyajın gece yatmadan önce mutlaka temizlenmesi gerekiyor.
4) Makyaj fırçalarını temiz tutmak Temizlenmeden tekrar tekrar kullanılan makyaj fırçaları bakteri oluşturmaya çok müsaittiler bu bakteriler ciltte akne yapabilir.Buna engel olmak için makyaj fırçalarının düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Ayrıyeten temiz fırçalar ile yapılan makyaj her zaman daha iyi sonuç verir.
5)  Yaz – kış güneş kremi kullanmak Bildiğiniz gibi güneş ışınları ciltte kırışıklık ve yaşlanmaya sebep olur bu sebeple güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için SPF (Sun Protective Factor) barındıran ürünler kullanmak gerekir. Günümüzde birçok ürün SPF barındırsa da uzmanlar 30 faktörden fazlasını içerisinde çok fazla kimyasal bulundurduğu için tavsiye etmiyor.
Yazın güneş kremi kullanılmasını anladım  peki kışın neden güneş kremi kullanmalıyız diye sorarsanız hava şartları kötü de olsa güneşten bizlere ulaşan mor ötesi ışınlar cilde zarar vereceği için kış aylarında açık kalan yüz ve ellere SPF içeren koruyucu ürün kullanmak gerekir. Bu yüzden yazın kullandığımız ürünleri kış aylarında da kullanmaktabüyük fayda var.

Bu blog da ilk defa güzellik,moda ile alakalı bir yazı görüyorsunuz. İlk ama son değil Blogger Akademi de moda bloggerlığı eğitim alıyoruz. Bu da ilk hafta için ödev olarak yazdığım yazıydı 😊 Blogta da paylaşmak istedim  😊 
Tags from the story
, ,
More from kizkardeslerarasinda

Lion

Yönetmen: Garth Davis Senaryo: Saroo Brierley,Luke Davies Tür: Dram Oyuncular: Dev Patel,Nicole...
Read More

6 Comments

Hadi bir yorum yaz!